Zajímavosti v obci a okolí

Safari – pohádková zahrádka Františky Blechové

JV část obce, směrem na Rozkoš pravou cestou z křižovatky – od Třebíče (mapa, GPS 49°1’59.54″ / 16°0’49.83″).

Na soukromé zahradě jsou umístěny betonové, nabarvené sochy pohádkových postav a různých zvířat, které vytvořila paní Františka Blechová (1911 – † 1996).

V současnosti, díky novému majiteli nemovitosti zapalenému pro věc, probíhá průběžná rekonstrukce jednotlivých soch a jejich opětovné malování dle dobových fotografií.

Dobře viditelné ze silnice, která vede okolo domu (galerie fotografií z let 2008 a 2009).

V průběhu roku 2011 byla natočena reportáž o nemovitosti paní Blechové pro jeden z dílů pořadu ČT Pološero – Snílci a vizionáři.

V první polovině roku 2016 byl o současné situaci se sochami a domem paní Blechové natočen jeden díl pořadu ČT Náš venkov – Život na Safari.

Stránka na NL webu Outsider Environments Europe (v angličtině) Safari – pohádková zahrádka Františky Blechové, stránka na webu spacesarchives.org – Fairytale Garden.

Hradiště – bývalá tvrz

SV obce, směrem k LDT Biskupice (fotogalerie, mapa, GPS 49°2’21.3″N / 16°0’45.687″E).

Tvrz byla dvoudílná, zdivo ani kamení již nejsou na povrchu patrné, dobře jsou vidět jen valy a příkop, hlavně na západní části kopce (který je ovšem dosti zarostlý).
Bližší archeologický výzkum zatím nebyl proveden.

Toto sídlo si patrně zřídili manové z drobné šlechty, kterým byl místní statek propůjčován olomouckým biskupstvím.
Tvrz zanikla pravděpodobně v důsledku tzv. husitských válek.

Propadlina (tzv. Kolo)

JZ směrem od obce, nad Kaštany za kopcem (mapa, GPS 49°1’55.73″N / 16°0’29.309″E).

Na dně propadliny (nacházející se na hadci), lze nalézt množství zvětralin – chalcedon, opál, pyrhotin … , které se zde vytvořily během druhohor a třetihor.

Během vydatných dešťů v jarních měsících bývá zaplavena, vzniká zde jezero, na kterém po krátkou dobu žijí různé druhy vodních ptáků, např. labuť velká, volavka popelavápotápka roháč, občas se zde přechodně objeví i čejka chocholatá.

Pohoří Schneeberg a Rax 😀

Mno jak bych to … je to taková kulišárna … prostě pohled z kopce nad obcí směrem mezi Slatinu a Jevišovice.

Když budete mít štěstí (v zimních měsících je větší pravděpodobnost, ale pokud je dobrá viditelnost, lze i kdykoliv během roku), můžete z okolních vyšších míst (nad Kaštany 425m, wifi vysílač U Křížku …) vidět rakouské pohoří Schneeberg (nalevo) a Rax (napravo) , které je vzdušnou čarou nějakých 142km.

Já naposled pohoří pozoroval a nafotil při západu slunce na Silvestra 2016, viz. tento příspěvek.

Dalších několik fotografií – od Biskupic z roku 2006 (kdy byla okem jasně vidět bílá kaplička nalevo od vrcholu Schneebergu), z Klučova v roce 2010 + něco přímo z Puchbergu pod pohořím Schneeberg při mém výletu v roce 2015.